Kaykayoğlu Ailesi


 

Kaykayoglu Innovation Group, aile şirketlerine danışmanlık sunmak ve Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari iş birliğini geliştirmek için Cincinati, OH, ABD'de kurulan Transborders Technology şirketinin Türkiye bacağı olan Ailebiz Limited Şirketi 2004 yılında Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu ve ailesi tarafından kurulmuştur. Ailebiz Limited Şirketi 2007 yılında değişen ihtiyaçlar doğrultusunda marka adını Kaykayoglu Innovation Group (KiG) olarak tanımlamıştır.


 
“KiG, Türkiye'nin müşteri merkezli, disiplinler arası, inovasyon öncelikli tasarım ve mentor eğitim-danışmanlık firmasıdır.”
 


Firmalar her zamankinden daha fazla sofistike, yaratıcı ve inovatif eko sistemler kurdukları için, çalışanlarını da yaratıcı ve inovatif hale getirmek, kişisel gelişimlerini desteklemek, aralarında inovasyon ve fikirlendirme ağı kurmak, inovasyon üretici hale getirmek ve yaratıcılık yeteneklerini dönüştürmede daha azimli ilerlemektedir. Yaratıcı fikirler geliştirecek yaklaşımları modellemek, yol göstermek ve fikirlendirme sürecini geliştirmek amacımızdır.

 

Aile Üyeleri


 


Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu
Yönetim Kurulu Başkanı/Kurucu
 
Bireysel ve kurumsal; kariyer yönetimi, liderlik ve yönetici geliştirme, yaratıcılık, inovasyon ve Ar-Ge yönetim süreçlerini geliştirici eğitimler, danışmanlıklar ve kurumlar (akademiler ve üniversiteler) oluşturma projeleri ile bilinen Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu, 1974'te ABD'de, Blue Mound High School, Illinois, U.S.A.’den Lise Diplomasını, Boğaziçi Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümünden, 1978'te Lisans, 1980'de Yüksek Lisans, ve ABD, Lehigh University, Makina Mühendisliği Bölümünden de Doktora derecesini, 1984'te almıştır. 20 yıla yakın akademik kariyerinde 1993 yılında Prof. derecesini almış, Bölüm Başkanlığı, Dekanlık ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde ve rollerinde bulunmuştur. Çok sayıda Doktora, Master Tezi ve Bitirme Ödevi yönetmiştir.

Birçok Yüksek Öğretim kurumunun yapılandırılması, eğitimleri ve danışmanlıklarında bulunmuştur. Diğer taraftan özel sektör araştırma merkezleri, akademiler, eğitimleri ve kurulum danışmanlıkları yapmıştır.

Prof. Kaykayoğlu; Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma, Şirketlerde İnovasyon Kültürü ve Ekipleri Kurma ve Yaratıcılık, Endüstri 4.0, Teknoloji ve Ar-Ge Yönetimi, Liderlik Geliştirme, Yönetici Becerileri Geliştirme, TRIZ (Hızlı Problem Çözme Tekniği), Pazarlama ve Satış Elemanlarına Yaratıcı Davranış Geliştirme gibi eğitimler sunmaktadır. Meslek ve kariyer seçimi konusunda kendi şirketi bünyesinde lise öğrencilerine, üniversite öğrencilerine ve ailelerine dönük geleceğin mesleklerini  kapsayan  bir "Kariyer Merkezi"ni yönetmektedir. Ve nihayet basıma hazır kitapları: “TRIZ: Hızlı Problem Çözme Tekniği” ve “Anne Babalar İçin Kariyer Kılavuzu” bulunmaktadır.
 


 
Zeynep Kaykayoğlu
Kariyer Danışmanlığı Direktörü

Aile meclisi üyesidir. Aile işlerinde iyileştirici, aracı, fasilatör ve iletişim süreçlerini üstlenmiştir. Aile meclisi üyesi olarak , aile tarihini tutar, toplantılara lojistik sunar, kutlamaları planlar. Ailede gelecek nesilin işi anlamasına destek olur ve aile içinde sevgiyi geliştirir.Ayrıca şirketin GEKariyer hizmetleri koordinasyonundan sorumludur.

Kariyer koçluğu, mentorluğu ve danışmanlığı verilen gençler ile ailelerinin de ile iletişimi kurar ve programları anlatır. Ofis ortamında Kariyer programlarının lojistik ihtiyaçlarını karşılar. 

Y. Bora Kaykayoğlu
Yaratıcı İşler Direktörü

3B modelleme tasarımcısı, dijital ve basılı projelerde konsept kreatif işleri projelendiren ve geliştiren, yaratıcı düşünme ile fikirlendirme eğitimi ve danışmanlığı, insan-odaklı ürün/servis geliştirme eğitimleri veren Y. Bora Kaykayoğlu, 1999- 2004 Bahçeşehir Koleji, 2003 - 2004 Pakview High School GA, ABD Junior AFS Exchange Student, 2005 - 2008 Design and Animation Technology, Kent State University OH, ABD, 2008- 2012 Görsel İletişim Tasarımı, İstanbul Aydın Üniversitesi İstanbul, Türkiye ve 2010 - 2011 yıllarında Graphic Design, Escola Superior de Artes e Design Caldas da Rainha, Portekiz'de eğitim almıştır. 2021 yılı itibari ile İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisidir. 2012 yılında Portekiz'de gerçekleşen TRIZ konferansında "TRIZ Principals in Graphic Design" makalesini paylaşmıştır. 2019 Nisan ayında Bakü, Azerbaycan'da gerçekleşen 2019 TRIZ Konferansında ise ilk defa "TRIZMANIA" oyunlaştırmasını tanıtmıştır.

Uluslararası ve yerel yüksek öğretim kurumlarının yapılandırılması ve iletişim stratejilerinin planlanması hizmetinde bulunmuştur. Kuruluş aşamasında birçok vakıf üniversitesine bu alanlarda hizmet vermiştir. 2011 yılında Kazakistan’nın Astana şehrinde, Nursultan Nazarbayev Üniversitesinin ve Libya’da bulunan El Fateh Üniversitesinin kurulum fazındaki iletişim ve markalaşma süreçlerini ekibi ile yönetmiştir.

Şirket Akademileri de bir diğer hizmet alanıdır. 2010 yılından itibaren çeşitli Şirket Akademilerinde iletişim stratejileri, danışmanlıklar ve eğitmen olarak hizmet vermektedir. Y. Bora Kaykayoğlu, şirketlerde Yaratıcı Çalışan Kültürü ve Ekibi Oluşturma, Y ve Z jenerasyonu girişimcilerine dönük Yaratıcı Ürün/Servis Fikirleri Geliştirme Süreci ve Ar-Ge merkezlerinde Ar-Ge ekiplerine geleceğin ürünlerini geliştirme süreçlerine dönük danışmanlık, fasilitasyon ve eğitim hizmetleri sunmaktadır. Üniversite ve liselerde "Yaratıcı Çalışan Sınıfı" konu başlıklı seminerler vermektedir.

Y. Bora Kaykayoğlu, firmaların Ar-Ge merkezlerinde, Tasarım departmanları ile ilgili birimlerde ekiplerin 21. yy dinamikleri doğrultusunda ürün/servis geliştirme kabiliyetlerini güçlendirmek için hizmetler vermektedir. Ekiplerin, teknik yaratıcı düşünmeleri, kritik düşünmeleri ve ürünlerin tasarım aşamasındaki süreçlerini fasilite etmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, İstanbul Sanayi Odası ve Türkiye Bankalar Birliği eğitmenidir.

2019 itibariyle 3 adet oyunlaştırma tasarlamış (TRIZMANIA, STORYISTIC VE SOLVE TO FIX) ve bu oyunlaştırma araçlarını "Yaratıcı Düşünme Eğitimlerinde" ve firmalarda kullanmaktadır. Kaykayoglu Youtube kanalı ile de Türkiye’deki “Yaratıcı Çalışan Sınıfına” hitap etmeyi amaçlamaktadır.

2024’ün ikinci çeyreğinde çıkması beklenen "İş Hayatında Yaratıcı Düşünme" kitabı ile de sektöre katkı sağlamasını amaçlanmaktadır.

 
Damla Çalışır Kaykayoğlu
Anaokulu Öğretmeni
 
Ceren Aslı Kaykayoğlu
Biomedical Engineering Master's Degree Student

University of Bern, Switzerland


 
Lita Pink
Jack Russell Terrier

Ailenin enerji ve eğlence kaynağı. Aynı zamanda Kaykayoglu Innovation Group'un maskotu. 
 
 
Bubble
Jack Russell Terrier

Ailenin en küçük bireyi.