Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu Kimdir?
            Liseyi American Field Service, AFS, öğrencisi olarak Amerika Birleşik Devletleri‟nde Illinois Eyaleti Blue Mound High School da bitirdi (1974). Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden aldı (1978, 1980). Doktora derecesine yönelik eğitimini NASA ve NSF bursları ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Pennsylvania eyaleti Lehigh Universitesi, Makina Mühendisliği Bölüm’ünde tamamladı (1984). Doktora eğitimi sürecinde NASA ve NSF Araştırma Asistanı olarak Üniversitede çalıştı. 

       1985 yılında İTU, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Y.Doç., 1987 yılında da Doçent
oldu. Daha sonra Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak atandığı İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde 1993 yılında Profesör olmuştur. 1995 yılında misafir öğretim üyesi olarak Japonya’da Hokkaido Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde araştırmalar yapmıştır. Hava Harp Okulu’nda 1991-2007 tarihleri arasında Aeordinamik, Mühendislik Matematiği ve Akışkanlar Mekaniği dersleri vermiş ve Mühendislik Bitirme Ödevleri yönetmiştir.. 

      Akademik kariyer sürecinde ayrıca; TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Ar-Ge projeleri yönetiminden sorumlu Teknik Müdürü, Türk Hava Kuvvetleri Eskişehir Hava İkmal Merkezi Proje Danışmanı, Amerikan Hava Kuvvetleri EOARD ve NATO projelerinde proje sahibi, danışman ve proje elemanı olarak çalışmıştır. NATO projesi kapsamında Imperial College da Uçak Mühendisliği Bölümünde çalışmalar yürütmüştür. Inftron şirketi ile birlikte Denizaltılarda atış kabini tasarım projesinde Türk Deniz Kuvvetlerine proje çalışmasında bulunmuştur. 

     1985-2004 yılları arasında sürdürdüğü Akademik Kariyerini 2004 te Bahçeşehir Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı (1999-2004) iken sonlandırmış ve sonra da girişimci akademisyen olarak bir çok ulusal ve uluslararası
projeler başlatmış ve sürdürmüştür. Bir çok ulusal ve uluslararası orta öğretim kurumu ve üniversitenin kurulmasına danışmanlık yapmıştır (Kent State Koleji, Sabancı, Bahçeşehir, Özyeğin, Okan, Uluslararası Antalya, İstanbul Aydın, Kavram MYO, Nursultan Nazarbayev Universitesi, Kazakistan). Ayrıca Türk üniversitelerinin yurt dışına açılmasında etkin projeler geliştirmektedir. ABD’de 50 yi aşkın üniversite ile işbirliği ve ortak proje geliştirme teşebbüslerinde bulunmuş ve bulunmaktadır. Prof. Kaykayoğlu’nun İngilizce, Japonca ve Türkçe hazırlanmıs 140’u aşkın makale, kitaba katkı, tebliğ ve arastırma raporu yayınlanmıstır. Ayrıca 100’e yakın yüksek lisans tezi, 10 adet doktora tezi ve 500’e yakın bitirme ödevi yaptırmıştır.

        2004 yılından beri, ülkemiz ekonomisinin motoru Aile şirketlerine dönük tasarımladığı AileBiz (Family Business) programları ile Aile Şirketlerinde kurumsallaşmaya destek vermektedir. Ayrıca; yetişkin eğitimleri, inovasyon ve ar-ge projelerine liderlik yapan şirketi Global Education (www.globaledu-tr.com)  bugüne kadar bir çok şirkete kariyer yönetimi, Liderlik, Ar-Ge,Yaratıcılık ve  İnovasyon danışmanlığı ve değişik eğitim hizmeti de tedarik etmiştir. Ayrıca KIG, yaratıcı tasarım ajansı da şirketlere yaratıcı tasarımcı konseptler sunarak projeler gerçekleştirmektedir (www.geajans.com). 

          Unilever MGU Akademi, Siemens Akademi, AXA Akademi, Aras Akademi, Greenpark Akademi, Gümüş Akademi, VİP Akademi ve VİKO Akademi gibi sirket akademilerinin de kurucusu ve danışmanı olmuştur .Şirketlere inovasyon kültürün tasarımı  ve geliştirlmesi üzerine danışmanlık yapmaktadır. Prof. Dr. C. Kaykayoğlu işletmelere; Mini-MBA programları,  İnovatif ve Yaratıcı Liderlik, Ar-Ge, TRİZ (Buluşa Giden Yaratıcı  Problem Çözme Tekniği), inovasyon, stratejik düşünme, stratejik planlama ve teknoloji yönetimi ve patentleme alanlarında eğitimler ve danışmanlıklar. Evyap, Bıçakcılar, Eczacıbaşı, Coşkunöz, Organik Kimya, VİKO, Evyap, F.I.T. (5746 sayılı Ar-Ge yasasına uygun) ve Arçelik firmalarında Ar-Ge merkezi kurulum danışmanlığa da yapmış ve yapmaktadır.

        Diğer taraftan; Massachusetts Institute of  Technology, Global Education and Career Services işbirliği ile ailelere ve gençlere kariyer ve yaşam stratejileri hizmetleri, (www.gekariyer.com) , Pittsburgh Üniversitesi Girişimcilik Mükemmeliyet Merkezi ile Aile Şirketlerine dönük danışmanlık hizmeti ve CUNY Baruchs College ile de sürekli eğitim projeleri gerçekleştirmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi danışmanıdır. Firmalarda inovasyon ve yaratıcılık kültürünü geliştirilmesi ve kurum çalışanlarının daha yaratıcı olmasına dönük sunduklarını kitaplarda toplamıştır. 2015 Sonbaharında  “TRIZ ile İnovasyon” , “İş Yerinde Yaratıcılık ve İnovasyon Algoritmaları” ve “Anne Babalar İçin Evdeki Öğrenci Liderler Kariyer Kılavu” isimli  kitapları yayınlanacaktır. Ayrıca 2011 de “Turkish Universities Guide-2011” ve şimdi de “Türk Üniversiteleri Sürekli Eğitim Merkezleri Kitabı-2014” yayına hazırlamıştır.