Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu Kimdir?
Liseyi Amerika Birleşik Devletlerinde Illinois Eyaleti Blue Mound High School da bitirdi (1974) Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini Boğaziçi Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden aldı (1978,1980). Doktora derecesine yönelik eğitimini NASA ve NSF bursları ile okuduğu Amerika Birleşik Devletlerinin en iyi 31. Üniversitesi olan Lehigh University Pennsylvania’da Makina Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı (1984).

1985 de İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Y.Doç. oldu. 1987 yılında aynı fakültede Doçent oldu. Profesörlük unvanını İstanbul Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkanlığına atanarak 1993 yılında aldı.

1998 yılında Kamudaki görevinden Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesini kurmak üzere ayrıldı. Bu görevde 2004 yılına kadar kaldı. Daha sonra da girişimci akademisyen olarak birçok ulusal ve uluslararası proje başlattı. Akademisyen olarak görev yaptığı üniversitelerde; bölüm başkanı, dekanlık ve rektör yardımcılığı gibi akademik yönetim görevlerinde bulundu. Japonya, Hokkaido Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak bir sene araştırmalar yaptı.

1991 yılından beri de Hava Harp Okulu part time öğretim üyesidir. Ayrıca Hartfield Govermnet School Portland Adjunt Faculty olarak görevi mevcuttur. TÜBİTAK, Marmara Araştırma Merkezi’nde Müdür Teknik Yardımcılığı yaptı. Bu görev sürecinde merkezdeki tüm araştırma projelerinin seçimi ve koordinasyonundan sorumlu idi. Arçelik A.Ş. Araştırma Merkezinin kurucu danışmanlarındandır. Bu görevinde 1989-1998 yılları arasında kalmıştır. Özellikle laboratuarların kurulması, elemanların seçimi ve yönlendirilmesi alanlarında danışmanlık yapmıştır. Mercedes Otobüs Fabrikası, BEKO, Momentum, MESS Eğitim Vakfı gibi birçok ulusal şirketin bilim, inovasyon, teknoloji ve insan kaynakları eğitim danışmanlığını da yapmıştır. Türkiye’nin ilk özel Gençlik Kariyer Merkezini de kuran Prof. Dr. Kaykayoğlu’nun İngilizce, Japonca ve Türkçe hazırlanmış 140′u askın makale, kitaba katkı, tebliğ ve araştırma raporu yayınlanmıştır.

Akademik Hayatı boyunca 30′un üstünde Master Tezi, 8 adet Doktora tezi ve 200′e yakın Mühendislik Mezuniyet projesini yönetirken, üniversite de verdiği dersleri yaklaşık 10000 kişi dinlemiştir. Liselerde ve dershanelerde sürekli seminerler vermiş ve ailelere dönük kariyer eğitimleri tasarımlamıştır. Siemens Akademi, AXA #akademi gibi şirket akademilerinin kurucusu da olan Prof. Dr.Kaykayoğlu şirketlere inovasyon, ar-ge yönetimi, TRIZ, stratejik düşünme, stratejik planlama, teknoloji yönetimi alanlarında eğitimler de vermektedir.

Kaykayoglu Innovation Group (eski adı Global Education) ve Teknoinvent şirketlerinin kurucusu ve stratejistidir. Yurt içi ve dışında da birçok uluslararası üniversitenin danışmanıdır.

#rk