GEKariyer

Değerli ANNELER ve BABALAR, 

TRIZ NEDİR ?


Ülkemizde gençler sınavlara hazırlık sürecinin dışında meslek seçimlerine, kariyer planlama süreçlerine yeterince önem vermemekte ve sınavlarda aldıkları puanlarla geleceklerini şekillendirmeye mecbur kalmaktadırlar. GE Kariyer Yolu Koçluğu olarak, öğrencilik hayatından çalışma hayatına sorunsuz ve bilinçli olarak geçiş yapmak için erken yaşlarda bir adım atmanızı sağlamak en büyük çabamız.

Kariyer planlamasının birinci adımı, bireyin kendisini tanıması ve kendisinin kuvvetli yanlarına uygun olarak bir mesleki alan tercihini 15-20 yaşları arasında; çevre, okul, aile ve profesyonel desteklerle başlatmasıdır. Planlama süreci değişik iş ve kariyerlere dönük bakış açısı geliştirmenin yanı sıra, öğrenciye uygun olan ve olmayan kariyer tiplerini seçme şansı sağlar. Unutmayalım ki insanlar sevdikleri işleri yaptıklarında kendilerini çok mutlu hissederler.

Öğrencilerin en temel K-12 eğitimlerinde [ İlköğretim 1- Lise son sınıf] 12 sene; her senenin de 9 ayını okulda geçirdiklerini ve bir günde 8 saat süresince okulda olduklarını düşünürsek, yaşamın toplam 17280 saati okulda geçmiş olacaktır. Diğer taraftan 4 yıllık bir üniversite sürecinde yaklaşık 4500 saat üniversitede geçmektedir. Üniversite sonrası 65 yaşına kadar geçen profesyonel yaşam süresi de yaklaşık 90000 saattir.

Yaşamın çok büyük bölümünü geçirdiğimiz profesyonel yaşamımıza hazırlanmanın birinci adımı ilköğretim / lise sıralarında kariyer planlamaya ve geliştirmeye zaman ayırmaktır. 

Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu yönetiminde GE Kariyer Yolu Koçluğu olarak biz, öğrenciler için kariyer planlamasının önemine inanıyor; Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi iş birliğiyle, gençleri ve aileleri vakit geçirmeden kariyer planlama süreçleri ile buluşturmak istiyoruz.
 
 
 
 
 
Bir Hedefim Var Türkiye!
 
GEKariyer Hizmetlerinin Ailelere ve Geleceğin Liderlerine Katkısı Nedir?
 
Anne ve baba olarak, çocuklarımız için her zaman “En iyi”’sini isteriz. “En İyisini” bulma stratejimiz ne olacaktır? Bugün artık gençlerin geleceğe hazırlanmasında, klasik dershaneler (yeni adları ile özel eğitim kursları) veya okul süreçlerinin yetersiz kaldığı bir gerçektir.
Gelişen yeni pazarlar, yeni kariyer fırsatları, yeni açılan eğitim kurumları ve üniversiteler ve dijital teknolojiler farklı yerel ve global fırsatlar sunmaktadır.
 
Anne ve baba olarak sizler kendi doğrularınızı bulmak zorundasınız. İşte burada bizler sizinle bu önemli sorumluluğunuzu paylaşmak ve "Geleceğin Liderlerini" sizlerle büyütmek istiyoruz. Hatta “Liderler Büyütüyoruz-Growing Leaders” programını da yakında sizlerle paylaşmak istiyoruz.
 
Kendi okul tecrübelerinizi çocuklarınızla; ne kadar paylaştınız?, nasıl paylaştınız veya paylaşmadınız? veya kariyerlerini geliştirmek için ne kadar onlara kariyer nedir?, ne değildir? anlattığınızı bilemeyiz ancak şu bir gerçek ki sizin okuduğunuzdan yıllardan beri, okul ve iş yaşamında çok şey değişti. Sizin hayal bile kuramadığınız birçok seçenek bugün çocuklarınız için hazır hale getirildi.
Kariyer alanındaki bilgiler de çok değişti.
 
Anne ve babalara çocuklarının kariyer yolculuklarında yol gösterici veri, enformasyon ve bilgiyi sunarken günümüz iş dünyasının da gerçeklerini sunmayı hedefliyoruz. Onların gerçek liderlere nasıl dönüşeceğini sizlere anlatmak istiyoruz. Bu nedenle, bu paylaşımı sizlerle ne kadar erken yaparsak, o kadar verimli ve odaklı karar vermiş olacaksınız. TEOG süreci, lise seçimi, alan seçimi, yaz okulları seçimi ve nihayetinde ulusal ve/veya uluslararası üniversite seçimi, gencin başarısında önemli kilometre taşlarıdır.
 
GEKariyer Etkinliklerinin Kapsamı
 
GEKariyer etkinliklerinde, anne ve babaların çocukları ile kariyer konuşmasına nasıl başlayabilecekleri hakkında pratik bilgiler de yer almaktadır. Kariyer ile ilgili yanlış bilinenlerin yanı sıra değişen lise eğitimi, yükseköğretim alanı, iş dünyası ve gelecek hakkında bilgi sunulmaktadır.
Anne ve babalar çocuklarında kariyer becerileri geliştirmek için neler yapabileceklerini öğrenirler. Ayrıca gençlerin kariyer gelişimi için kullanılabilecek araçlar tanıtılır. Anne ve babaların çocukları ile beraber yapabilecekleri "Kariyer Geliştirme ve Planlama Araçları" da tanıtılır. Bu aktivitelerin amacı ise kariyer fırsatlarını tanımlama ve beklentilere erişim için metodolojileri tanıtmaktır.
 
Bugüne kadar yapılan araştırmalar ve çalışmalar anne ile babaların çocukların eğitiminde ve kariyer seçimlerinde en belirleyici taraf olduğunu ortaya koymuştur. Anne ve babalar çocuklarının ilgi alanlarını, hedeflerini ve hayallerini iyi bilen bireylerdir. Dahası anne ve babalar çocuklarının kariyer yolundaki gayretlerini sürdürücü, onları cesaretlendirici ve yaşamdaki zirvelerine eriştiren bireylerdir.
 
Son 40 yılda iş yaşamı ve çalışma koşulları çok değişti. Her yeni teknoloji dalgası ile değişmeye devam edecektir. Bu çocuğunuzun gelecekteki iş bulması açısından ne demektir biliyor musunuz? Çocuğunuz her geçen gün artan servis odaklı, bilgi ve yaratıcı tabanlı bir ekonomik ortama katılacaktır. Bu da demektir ki bilgi ve yeni konuları öğrenme becerisi, fiziksel becerilerin önüne geçmektedir. İş pozisyonları için ise bu  yarış daha global olmaktadır. İmalat ağırlıklı ekonomik imkanlar, maliyetlerin artımı nedeni ile her geçen gün gelişmekte olan ülkeler (Çin, Hindistan) gibi bizde bu hareketten etkilenmekteyiz. İşlerin uzun süreli devamı olmamakta ve ekonominin parlak olduğu anlarda bile insanlar işsiz kalabilmektedir. Anne ve babalara, kariyer ile ilgili en temel bilgiler ve yanlış bildiklerimiz kısa kısa anlatılmıştır.
 
Çocuğunuzun kariyer alanında yeni şeyler keşfetmesi için niçin yardımcı olmak zorundasınız?
 
Yirmi, otuz yıl önce, kariyer için plan yapmak pek de acil değildi. Lise mezunları okul bittikten sonra iş bulabilmekte ve hatta girdikleri işte merdivenleri çıkarak her geçen sene ekonomik olarak daha iyi olabiliyorlardı. Üniversite derecesi ise başarı için daha geçerli bir biletti. Zaman değişti. Bugün düşük ücret sunan servis sektöründeki bazı işler önümüzdeki yıllar da daha düşük imkanlar sağlayacak. İmalat sektöründeki işlerin bir kısmı yavaş yavaş konum ve yer değiştiriyor. Yüksek maaşlı işler için dahi iyi eğitim ve beceri kazanmak gerekiyor. Bu nedenlerden dolayı gençler çok önceden geleceklerini planlamalılar.
 
"Kariyer Kararı Verme" baskısı ile çocuğunuzun senelerini daraltıp onu genç yaşta kısır bir alana mı kitleyeceğini düşünüyorsunuz?
 
"Kariyer Kararı Verme" çocuğunuz tek bir meslek alanına kitlemeyi amaçlamıyor. Amacımız seçim sürecini anlamak ve onun gelecek ile ilgili opsiyonlarını daha dar bir listede toplamak ve görmektir.
 
 
Çocuğuma kariyerleri keşfetmesi için ne zaman vakit ayırmalıyım?
 
Birçok anne ve baba gibi sizde çalışıyor olabilirsiniz. Belki de ev hanımı olarak tüm evi yönetiyorsunuz, değil mi? Çocuklarınızı okula getiriyor, okuldan alıyor sonra da aktiviteye getiriyorsunuzdur. Birçok aktivite sürerken bir de kariyer keşfetme aktivitesini de düşünmek ne kadar zor olacaktır, değil mi? Ama gerçek şu ki zamanınız var. Farkında olup olmadığınızı bilmiyorum ama çocuğunuzun kariyer gelişimini yönlendiriyorsunuz. Ne zaman maaşınız hakkında konuşsanız, işinizdeki zorluklar ve kolaylıklardan bahsetseniz, para kazanmak için yaptıklarınızı ve hatta işe giderken giysi seçimleriniz bile onlara ilettiğiniz önemli kariyer mesajlarıdır. Yaşam için ne yaptığınız? Hepsi çocuğunuzun işle ilgili vizyonuzu etkileyecektir. Çocuğunuzu iş dünyasına hazırlamak anne ve babalığın en önemli fonsiyonlarından biridir. Aynen bir aslanın yavrularına avlanmayı gösterdiği gibi.
 
Gayretleriniz sizin çocuklarınıza MİRASINIZ olacaktır.
 
“GEKariyer Kariyer Yolu Belirleme Envanteri” Bilgi Dokümanı
 
• Neden GEKariyer?
 
Kurucusu Prof. Dr. C. Ruhi Kaykayoğlu olan GEKariyer hizmetleri, 2004 yılından beri Türkiye’de gençlere hizmet sunmaktadır. 2004 öncesi özel bir dershanenin kariyer merkezini de kuran Kaykayoğlu, İstanbul’da birçok genç ve ailesine kariyer konusunda hizmet sunmaktadır. Ayrıca 1974 yılından beri de başta AFS Eğitim programları kapsamında olmak üzere, yurt dışına öğrenci seçmek ve yollamakta koçluk ve danışmanlık yapmaktadır.
 
Bu hizmetlerin gücünde Prof. Kaykayoğlu’nun;
 
• ABD Illinois Eyaleti Blue Mound High School Mezunu-AFS Öğrencisi,
• 39 yıllık Makine Mühendisliği Kariyer deneyimi,
• 153 yıllık köklü Boğaziçi Üniversitesi kültürü ve deneyimi,
• ABD'deki Lise ve Doktora eğitim kültürü,
• Türk sanayisinin önde olan firmalarına yapılan 30 yıllık sanayi danışmanlığı,
• Birçok vakıf üniversitesinin ve yabancı üniversitelerin kuruluşuna danışmanlık deneyimi,
• 31 yıllık öğretim üyeliği deneyimi,
• 140 ‘ı aşkın İngilizce, Japonca ve Türkçe bilimsel makale,
• ABD üniversiteleri (MIT, Stanford, Lehigh, Pittsburgh gibi) ile iş birliği deneyimi,
• Japonya'da araştırma ve geliştirme aktiviteleri deneyimi,
• 3000'e yakın meslek hakkında; bilgi, kaynak ve video ya erişim imkânı,
• Yetiştirmiş olduğu öğrencilerinin bugün ki gerçek başarıları (Müdürler, Genel Müdürler, Dekanlar, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Generaller, Bölüm Başkanları, Araştırmacılar, Öğretim Üyeleri) deneyimleri yatmaktadır.
 
 
• GEKariyer Kariyer Yolu Belirleme Hizmet İçeriği (Orta ve Lise Öğrencileri)
 
{Öğrenci ye ailesine  sunulan hizmet kapsamında; Uluslararası nitelikteki Kariyer Planlama ve Geliştirme Formları ( GEK Formları 8 adet) belirli bir düzen içinde öğrenciye sunulur, doğru şekilde doldurulması sağlanır ve titizlikle toplanarak, GEKariyer uzman ekibi tarafından değerlendirilmesi sağlanır. Değerlendirme sonucu hazırlanan değişik ayrıntılarda Kariyer Kişiliği Raporu bireyin adresine yollanmaktadır. Bu formlar ve kısa içerikleri aşağıda verilmiştir.}
 
GEK-Form 1: Kişisel Bilgilerim {Bireyi daha iyi tanımamız açısından, şahsi ve aile hakkında meslek ve kariyer yönlendirmesi için gerekli olan enformasyonu toplayan bir sayfalık formdur. Bireylerin bu formu eksiksiz doldurması çok önemlidir}
 
GEK-Form 2: İlgi Alanlarım {Öğrenciye ve/veya bireylere sektörel kariyer kümelerini öne çıkartan bir form ile, gerçek yaşamdan seçilen iş alanları ve kariyer tanımları ile bireyin gelecekte iş sahibi olacağı sektörler hakkında bilgi saptanacak ve birey ileride hangi sektör ve sektörlerde kendisini görmek istiyor tespit edilecektir. Bu sektörlerin gelecek yıllardaki gelişimleri için bir gelecek senaryosu da rapor şeklinde kendisine sunulacaktır}
 
GEK Form 3: Myers Briggs, MB, Kişilik Envanteri{Dünyaca ünlü kişilik testi, mini anket halinde uygulanarak öğrencinin ve bireyin kişiliğine uygun MB, kodları tespit edilecek ve seçebileceği meslek ve kariyer alanlarının yanı sıra liderlik özellikleri başta olmak üzere birçok kritik kişilik özelliği kendisi ile raporda paylaşılacaktır}
 
GEK Form 4: Aile Kariyer Ağacım {Kariyer planlama ve geliştirme deneyimleri göstermektedir ki, öğrencinin/bireyin ailesinin tercihleri (Babasının, Annesinin ve Kardeşlerinin başta olmak üzere geçmiş yıllardaki akrabalarının tercihleri) öğrencinin bugünki meslek tercihlerini etkilemektedir. Bu çalışma ile öğrenciye hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili önemli kariyer yol haritaları opsiyonları sunulmaktadır}
 
GEK Form 5: Gelecekteki Yaşamım {Öğrencinin ve bireyin 10 yıl sonrasında özlemlediği yaşam (ev, araba, kazanç, unvan) şimdiden kendisine gösterilerek ona göre eğitim ve yaşam planlaması önerilecektir}
 
GEKForm 6: Derslerimdeki Akademik Başarım {Öğrencinin ve bireyin son üç seneki ortalama akademik başarısı ders kendi beyanına göre alınacaktır. Böylece eğitim planı ve kariyer yol haritası hakkında kendisine daha isabetli destek sunulabilecektir}
 
GEKForm 7: Değerlerim {Bireylerin yaşamdaki başarıları değerleri üzerine kuruludur. Değerler evrenseldir, mekândan ve zamandan bağımsızdır. Öğrencinin kendini anlaması, tanıması ve bizlerinde ona maksimum düzeyde yardımcı olmak açısından, değerler çalışması bu Form yardımı ile gerçekleştirilecektir}
 
GEK Form 8: Mesleki İlgi Testi-MIT{Öğrenciye sorulan 300 soru ile kariyer kişiliği ortaya çıkartılacaktır. Bu testin ve diğer Formlarında desteği ile öğrenci ve birey için en uygun meslek ve kariyer alanları kendisine sunulacaktır. Ayrıca bu olasılıklar için nasıl bir lise eğitimi, üniversite eğitimi veya okul sonrası eğitim alması raporlanacaktır. Rapor ile kendisini iyi tanıması ve meslekler hakkında tam bilgilenmesi sağlanacaktır},
 
 
• GEKariyer Kariyer Yolu Belirleme Hizmet İçeriği (Üniversite Öğrencileri)
 
Öğrenci ye öğrencinin isteğine ve ailesinin de arzusu ile anne ve babaların da katılımı ile sunulan hizmet kapsamında; Uluslararası nitelikteki Kariyer Planlama ve Geliştirme Formları ( GEK Formları 10 adet) belirli bir düzen içinde öğrenciye sunulur, doğru şekilde doldurulması sağlanır ve titizlikle toplanarak, GEKariyer uzman ekibi tarafından değerlendirilmesi sağlanır. Değerlendirme sonucu hazırlanan değişik ayrıntılarda Kariyer Kişiliği Raporu bireyin adresine yollanmaktadır. Bu formlar ve kısa içerikleri aşağıda verilmiştir.}
 
GEK-Form 1: Kişisel Bilgilerim {Bireyi daha iyi tanımamız açısından, şahsi ve aile hakkında meslek ve kariyer yönlendirmesi için gerekli olan enformasyonu toplayan bir sayfalık formdur. Bireylerin bu formu eksiksiz doldurması çok önemlidir}
 
GEK-Form 2: İlgi Alanlarım {Öğrenciye ve/veya bireylere sektörel kariyer kümelerini öne çıkartan bir form ile, gerçek yaşamdan seçilen iş alanları ve kariyer tanımları ile bireyin gelecekte iş sahibi olacağı sektörler hakkında bilgi saptanacak ve birey ileride hangi sektör ve sektörlerde kendisini görmek istiyor tespit edilecektir. Bu sektörlerin gelecek yıllardaki gelişimleri için bir gelecek senaryosu da rapor şeklinde kendisine sunulacaktır}
 
GEK Form 3: Myers Briggs, MB, Kişilik Envanteri{Dünyaca ünlü kişilik testi, mini anket halinde uygulanarak öğrencinin ve bireyin kişiliğine uygun MB, kodları tespit edilecek ve seçebileceği meslek ve kariyer alanlarının yanı sıra liderlik özellikleri başta olmak üzere birçok kritik kişilik özelliği kendisi ile raporda paylaşılacaktır}
 
GEK Form 4: Aile Kariyer Ağacım {Kariyer planlama ve geliştirme deneyimleri göstermektedir ki, öğrencinin/bireyin ailesinin tercihleri (Babasının, Annesinin ve Kardeşlerinin başta olmak üzere geçmiş yıllardaki akrabalarının tercihleri) öğrencinin bugünki meslek tercihlerini etkilemektedir. Bu çalışma ile öğrenciye hem geçmiş hem de gelecek ile ilgili önemli kariyer yol haritaları opsiyonları sunulmaktadır}
 
GEK Form 5: Gelecekteki Yaşamım{Öğrencinin ve bireyin 10 yıl sonrasında özlemlediği yaşam (ev, araba, kazanç, ünvan) şimdiden kendisine gösterilerek ona göre eğitim ve yaşam planlaması önerilecektir}
 
GEKForm 6: Derslerimdeki Akademik Başarım {Öğrencinin ve bireyin son üç seneki ortalama akademik başarısı ders kendi beyanına göre alınacaktır. Böylece eğitim planı ve kariyer yol haritası hakkında kendisine daha isabetli destek sunulabilecektir}
 
GEKForm 7: Değerlerim {Bireylerin yaşamdaki başarıları değerleri üzerine kuruludur. Değerler evrenseldir, mekândan ve zamandan bağımsızdır. Öğrencinin kendini anlaması, tanıması ve bizlerinde ona maksimum düzeyde yardımcı olmak açısından, değerler çalışması bu Form yardımı ile gerçekleştirilecektir.
 
GEK Form 8: Mesleki İlgi Testi-MIT{Öğrenciye sorulan 300 soru ile kariyer kişiliği ortaya çıkartılacaktır. Bu testin ve diğer Formlarında desteği ile öğrenci ve birey için en uygun meslek ve kariyer alanları kendisine sunulacaktır. Ayrıca bu olasılıklar için nasıl bir lise eğitimi, üniversite eğitimi veya okul sonrası eğitim alması raporlanacaktır. Rapor ile kendisini iyi tanıması ve meslekler hakkında tam bilgilenmesi sağlanacaktır.
 
GEK Form 9: Beceri Seviyesi Tespit Envanteri-Bireyin hangi becerilere sahip olduğna dönük uygulanan bir envanterdir. Envanter ile bireyin iletişim becerileri ve liderliği dahil bir çok alandaki kişisel becerileri sorgulanır.
 
GEK Form 10: Üniversite Sıraları Kariyer Gelişimi Envanteri-Üniversitenin her sınıfına dönük kariyer planlaması aktivitleri sorgulanır ve yapılması gerekenler bireye hatırlatılır ve raporlanır.
 
Kariyere Hazırlık Raporu ve Yüz Yüze Görüşme Hizmeti-KHR
 
• Öğrencinin gelecekte aktif olacağı sektörlere hazırlık süreci, meslek ve kariyer olarak tavsiye edilen alanlar ve ilgili Kariyer Kümeleri bilgisi; Holland RAISEC Kariyer Kodu ile birlikte sunulur. (Öğrenci hangi sektörlerde meslek edinmeye, kariyer gelişimine ve işe yatkındır? ve Bu sektörler nasıl gelişecektir? sorularının cevapları araştırılır.).
• Tercih edebileceği meslekler/ kariyer listesi ve bu alanlar ile ilgili, Lise, Üniversite ve Fakülte Bilgisi sağlanır.
• 10 yıllık Eğitim Planı: Lise seçiminden başlayarak Üniversite süreci ve sonrasını da kapsayan eğitim zaman çizelgesi çıkartılır. Ve bu yıllara dönük hazırlık planı paylaşılır.
• Myers Briggs kişilik özelliği raporu: Myers Briggs Kişilik kodu ve özellikleri ile kişi güçlü ve zayıf yanlarını farkına varır.
• Gelecek Yaşam Tercih bilgisi ile geleceği hayal eder.
• Liderlik Haritası ile birlikte liderlik stilini öğrenir.
• Öğrenci ailesininin de katılacağı yüz yüze görüşme sonucu ve gelecek kariyer yolu haritasının kesinleştirilmesi ile kapsamlı bir rapor sunulur (yaklaşık 20+ sayfa)
 
Bu hizmet süresi öğrenci ve ailesi ile yüz yüze yaklaşık 2-3 saat sürer.. Bu hizmetimiz GE Kariyer ofisimizde veya Boğaziçi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Ofis mekanlarında sunulabilmektedir.
 
5.  GEKariyer Kariyer Yolu Koçluğu Hizmeti
 
Yüz yüze Görüşme Hizmeti: 9 Aylık süreçte ayda 2 saatlik Kariyer Koçluğu Görüşmesi-E mail ile sürekli haberleşme imkanıdır.
 
• Kariyer Testini almış ve Raporunu da incelemiş öğrencilere ve ailelerine sunulan 9 aylık Kariyer Koçluğu hizmetidir.
 
• Öğrencinin gelecekte aktif olacağı sektörlere hazırlık süreci, iş ararken gerekecek beceriler, meslek olarak tavsiye edilen alanlar ve ilgili Kariyer Kümeleri bilgisi Holland Kariyer Kodu ile birlikte pekiştirilir. Öğrenci hangi Üniversite, Bölüm ve Fakülte tercihine girmelidir? Yurtiçi mi yoksa Yurtdışı mı daha uygundur? Öğrenci hangi sektörlerde meslek edinmeye, kariyer gelişimine ve işe yatkındır? ve bu sektörler nasıl gelişecektir? gibi konularda koçluk hizmeti verilir.
 
• Öğrencinin tercih edebileceği meslekler/ kariyer listesi ve bu alanlar ile ilgili, Lise, Üniversite ve Fakülte Bilgisi sürekli güncellenir. Tercihlere odaklanılır ve son listeler hazırlanır.
 
• 10 yıllık Eğitim Planı: Lise sürecinden başlayarak Üniversite sürecini de içine alan bir dönemdeki eğitim zaman çizelgesi kapsamında hazırlık planları yapılır.
 
• Myers Briggs kişilik özelliği raporu: Myers Briggs Kişilik kodu ve özelliklerine bağlı olarak öğrencinin güçlü ve zayıf yanlarının nasıl geliştirileceği konusunda koçluk verilir.
 
• Gelecekteki Yaşam Tercihi kapsamında birey yönlendirilir.
 
• Liderlik Haritası kapsamında güçlendirici çalışmalar yapılır ve öneriler geliştirilir.
 
• Öğrenci bu süreçte Kariyer Koçuna, E-mail veya diğer dijital araçlarla sürekli erişebilir.
 
Bu hizmet süresi her görüşmede yaklaşık 2 saat sürer. Bu hizmetimiz GE Kariyer ofisimizde veya Boğaziçi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Ofis mekanlarında sunulabilmektedir.
 
6.  GEKariyer Yolu Yurtdışı Eğitim Koçluğu Hizmeti
 
3 nolu hizmet sürecinden geçip 4. Nolu Hizmet sürecine giren öğrencilerimize sunulan özel bir hizmettir. Bu hizmet kapsamındaki hizmetlerimiz aşağıdadır.
 
Eğer planlarınızda Yurt dışında eğitiminize devam etmek var ise, GEKariyer olarak size destek vermeye hazırız. Özellikle, Üniversite seçimi konusunda zorlanıyorsanız, hangi üniversitenin durumunuza en uygun üniversite olduğuna karar veremiyorsanız, değişik sebeplerden dolayı üniversite veya bölüm araştırması yapamıyorsanız sizin için eğitim araştırması yapabilir ve şartlarınıza en uygun üniversiteleri ve bölümlerini belirleyebiliriz.
 
Detaylı üniversite/dilokulu/program araştırması aşağıda belirtilen kriterlere göre yapılmakta olup; şartlarınıza ve beklentilerinize uygun üniversite/üniversiteler ve progamlar tespit edilerek öğrencinin ve ailesinin onayı sonrasında başvuru etabına geçilir.
 
1- Eğitim almak istediğiniz ve GEKariyer çalışmalarına sonucuna uygun bölüme ilişkin tercihleriniz,
2- Varsa eğitim almak istediğiniz ülke tercihleriniz,
3-Mezun olduğunuz üniversite veya lise,
4- Mezuniyet not ortalamanız veya beklentiniz,
5- İngilizce seviyeniz,
6- Varsa sertifikalarınız, belgeleyebileceğiniz sosyal, kültürel veya sportif başarılarınız,
7- Varsa mezuniyet dereceleriniz,
8- Varsa sınav sonuçlarınız (TOEFL, IELTS, GRE, GMAT, SAT vs gibi.) 9- Yurtdışı eğitim için ayırdığınız bütçe.
 
GEKariyer Üniversite/Dil Okulu/Program yerleştirme hizmetlerini 3 şekilde sunmaktadır.
 
• Şartlı kabul - Conditional Placement: Dil seviyesi yeterli olmayan veya TOEFL, IELTS gibi gerekli sınavları henüz almamış öğrenciler için üniversitelerden şartlı kabul (Conditional Letter of Acceptance) alınması şeklindedir. Alınan bu belgeyle sınavlardan istenilen skorların alınması veya üniversitenin kendi bünyesindeki hazırlık okullarına devam edilmesi şartıyla öğrencinin kabulü kesinlik kazanır. İstenilen skorları aldığı taktirde eğitimine başlar. Bazı üniversiteler kendi bünyesindeki hazırlık okullarını başarıyla tamamlayan öğrencileri sınavsız olarak da kabul etmektedir.
 
• Üniversite Yerleştirme Servisi Olan College veya Dil Okulları Aracılığıyla Yerleştirme: Dil eğitimine ihtiyaç duyan ve sonrasında üniversite okumak isteyen öğrenciler, gerekli şartları sağlamaları amacıyla hazırlanır. Öğrenci gitmek istediği üniversiteleri görebilecek, görevlileriyle görüşmeler yapabilecek ve seçim aşamasında kendisi için en uygun üniversiteyi daha kolay bulabilecektir. Sonrasında öğrenci, hedeflerine ve planlarına uygun bir üniversiteye profesyonel danışmanların da yardımıyla yerleştirilir. College veya dil okullarının hazırlık programları üniversitelerin hazırlık programlarına göre daha ekonomiktir.
 
• Doğrudan Yerleştirme - Direct Placement: Üniversitelere kayıt için gereken sınavlara girmiş, istenilen skorları almış ve kayıt için gereken tüm şartları yerine getirmiş öğrenciler için kabul alınmasıdır.
 
GEKariyer Servisi, üniversite/dil okulu ve diğer program türlerinde başvuru sürecinde başvuru başına bir hizmet bedeli ve öğrencinin Üniversite Dil Okulu ve Programlara yerleştirmelerini gösteren kabulden sonra da gidilen program bedelinin veya bir yıllık okul ücretinin belirli bir yüzdesini hizmet bedeli olarak alır.